Što je epigenetika?

Ovo fascinantno istraživačko polje povezuje naše ponašanje i okoliš, uključujući prehranu, tjelesnu aktivnost ili izloženost UVA/UVB zračenju s aktivnošću naših gena. Na primjer, učestalost vježbanja i izbor prehrane mogu uzrokovati epigenetske promjene koje utječu na to kako tijelo tumači sekvence DNK. Za razliku od genetskih promjena, koje trajno mijenjaju sekvence DNK, epigenetske modifikacije su reverzibilne i ne mijenjaju sekvence DNK. Oni uključuju ili isključuju određene gene i tako kontroliraju njihovu aktivnost, a ne utječu na same gene. To predstavlja važan mehanizam za regulaciju bioloških procesa. 

Ovo naglašava vezu između naših životnih izbora i gena. Moduliranjem ekspresije gena, ove epigenetske promjene mogu značajno utjecati na stanje našeg tijela i naše kože. Razumijevanje epigenetike pruža dragocjene uvide u to kako izbor zdravijeg načina života, kao i optimiziranje rutine njege kože može imati pozitivan učinak na naše gene, pa čak i na to koliko mlada naša koža izgleda.

 

Razumijevanje epigenetskih mehanizama

Epigenetski mehanizmi djeluju kroz nekoliko putova za kontrolu ekspresije gena, reaktivirajući i deaktivirajući gene za proizvodnju proteina.

DNK metilacija

DNA metilacija predstavlja najpoznatiji i najshvaćeniji epigenetski mehanizam: Kako funkcionira? Metilna skupina dodaje se određenim točkama na DNK. Ako se pojavi u regulatornim regijama DNK, metilna skupina može djelovati kao "blokada" i inhibirati "čitanje" gena. To 'isključuje' gene i sprječava njihovu ekspresiju. Suprotno tome, uklanjanje metilne skupine, proces demetilacije, uključuje gene, dopuštajući njihovu ekspresiju.

Kako nastaju epigenetske promjene?

Epigenetske promjene prirodni su mehanizmi koji oblikuju stanice tijekom cijelog životnog puta i nastavljaju se razvijati zbog starenja, načina života i okoliša: 

  • Epigenetika i dob: Tijekom života, epigenetski profil pojedinca se mijenja. Epigenetika s kojom se rađate razlikuje se od one u djetinjstvu ili odrasloj dobi.
  • Epigenetika i reverzibilnost: Nisu sve epigenetske promjene trajne. Mnoge epigenetske promjene mogu se uvesti ili poništiti kao odgovor na promjene u ponašanju ili okolišu.

 

Epigenetička istraživanja u Eucerinu

Otkriće prirodnih mehanizama u genomu koji aktiviraju specifične gene staro je više od 80 godina. Conrad Hal Waddington, britanski genetičar i razvojni biolog smatra se pionirom epigenetike. Ipak, tek je početkom 2000-ih epigenetika dobila pozornost u međunarodnim istraživanjima.

Eucerinovi znanstvenici vodeći su stručnjaci u epigenetskoj znanosti o koži više od 15 godina. U Eucerinovim laboratorijima 20 interdisciplinarnih istraživača analiziralo je više od 50 000 aktivnih tvari kako bi razvili preparate s epigenetskim sastojcima koji mogu pomoći u smanjenju znakova starenja.

Od 2008. proveli smo opsežna epigenetska istraživanja: 2010. bili smo jedni od prvih koji su identificirali sveobuhvatne epigenetske promjene koje se događaju tijekom procesa starenja kože (Gronniger et al., 2010.).  Tri godine kasnije, 2013., istražili smo utjecaj epigenetskih promjena povezanih sa starenjem na ekspresiju gena kože pomoću sekvenciranja transkriptoma (Raddatz i sur., 2013.). Nakon još tri godine, razvili smo Age Clock tehnologiju stanica kože koja je patentirana 2021. (Bormann et al., 2016.). Ova patentirana Age Clock tehnologija omogućuje nam otkrivanje revolucionarnih, dermokozmetičkih rješenja koja mogu učinkovito djelovati na starenje kože i njezinu dob.

 

(R)Evolucija u anti-age njezi kože

Eucerin Hyaluron-Filler Epigenetic serum inovativni je rezultat 15 godina istraživanja tima znantvenika iz Eucerina. Ova revolucionarna anti-age inovacija koja s pomoću patentirane Age Clock tehnologije i aktivnim sastojkom Epicelline® ponovno aktivira gene mladosti u samom korijenu te vidljivo smanjuje 10 znakova starenja kože, pružajući:

  • Bolju hidrataciju,
  • Pomlađen izgled,
  • Zategnutiju kožu,
  • Ujednačeniji ten,
  • Efekt podizanja,
  • Smanjenje bora,
  • Smanjenje sitnih bora,
  • Poboljšanje konture lica,
  • Sjajniju kožu,
  • Glatkiju kožu.

 

1.0.1648:29071ba7728168981fb25f61bee6d190d9da2a0c